Šerpe, vatrostalne posude, tiganji, zemljane posude... sve imaju svoj poklopac. Često pomislite kako vam poklopici samo zauzimaju dragoceni prostor u kuhinji i kako vam verovatno većina i ne treba. Ali grešite, svaki poklopac ima ulogu i bitno je da ga svaka posuda ima. Uglavnom u receptima ne piše kada treba nešto da poklopite ili ne, pa vam zato čuvena kuvarica Marta Stjuart otkriva tajnu kako da znate koje jelo treba da poklopite, a koje ne. 

Kada treba da stavite poklopac na posudu?

Poklopac uvek morate da stavite kada pokušavate da zadržite toplotu. To znači da ako želite da nešto proključa, kao što je šerpa vode za kuvanje testenine ili blanširanje povrća, supe ili sosa, tada stavite poklopac kako biste uštedeli vreme i energiju. Kada dostignete tačku ključanja, ne zaboravite da skinite poklopac. U slučaju da vam je cilj da zadržite vlagu - na primer, kada je vaša šerpa supe, čorbe ili sosa već prave konzistencije, ali želite da nastavite da kuvate povrće i mešate arome, onda ostavite poklopac kako biste sprečili isparavanje tečnosti. 

Pokušavate da zadržite i toplotu i vlagu? Onda obavezno treba da kuvate poklopljeno. Za kuvanje na pari i dinstanje vam je potrebno da zadržite i vlagu i toplotu i zato kada tako kuvate morate da držite poklopac sve vreme, kako biste dobili savršeno ukusne obroke. 

Kada ne treba da stavite poklopac na posudu?

Ako želite da vam nešto ispari ili da se zgusne, kao što su supe, čorbe, sosovi onda nemojte da poklapate šerpu. Što duže kuvate jelo, više tečnosti će ispariti i ona će postati gušća. Na ovaj način ne samo da smanjujete zapreminu, nego i pojačavate ukuse.  

Poklopac nikako nemojte da stavljate kada pržite ili pečete. Pečenjem dobijate ukusnu, karamelizovanu koru, isto kao i prženjem. Ako biste poklopili, vlaga bi sprečila da dobijete hrskavu koricu.