Pirinač je nezaobilazna namirnica u mnogim jelima, prilagodljiv je i možete da ga napravite na različite načine, kao pilav, sutlijaš, prilog raznim vrstama mesa.. A da li ste se zapitali da li može da se pokvari?
Međutim, ako se ne čuva pravilno pirinač može da razvije buđ i postane skladište insektima. Beli pirinač ima duži rok trajanja od integralnog. To je zato što integralni pirinač ima veći sadržaj ulja, što mu skraćuje rok trajanja. Dok beli pirinač može lako da izdrži 3-4 godine, integralni pirinač neće moći da traje duže od 8 meseci.
Najlakši način da se spreči kvarenje je držanje u hermetički zatvorenoj posudi. Odlučite se za staklenu ili bolju plastičnu posudu. Ovo će da spreči vlagu i održaće pirinač svežim. Drugi način čuvanja pirinča je zamrzavanje u posudama, pa po potrebi odmrzavate količinu koja vam je potrebna. Domaćice ovde prave grešku i uglavnom čuvaju pirinač u kesi u kojoj ga kupe.
Kako prepoznati pokvareni pirinač?
Ako počne da se suši, razvije buđ, promeni boju ili čudno miriše to su glavni pokazatelji da se pirinač pokvario. U slučaju da primetite bube odmah treba da ga bacite.
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem