Zimi treba posebnu pažnju posvetiti načinu na koji se hranimo da bismo održali dobro zdravlje.

U zimskim mesecima voće i povrće nam nisu nadohvat ruke, a naši obroci su često siromašniji vrednim nutrijentima.

Upravo to može biti pretnja zdravlju našeg organizma, njegovoj snazi i formi.

Evo u kojim ćete namirnicama pronaći najviše potrebnih hranljivih sastojaka.

pomorandže (vitamini A, C, folna kiselina, minerali kalcijum, kalijum, dijetalna vlakna)

celovite žitarice (vitamini B1, B2, B6, D, minerali kalijum, magnezijum)

slatki krompir (batat) (vitamini A, C, B5, B6, mangan)

pasulj (odličan izvor proteina, dijetalnih vlakana, gvožđa, magnezijuma, vitamina B)

tamna čokolada (antioksidansi, magnezijum, kalcijum, gvožđe, cink, mangan)

bundeva i njene semenke (vitamini A, C i E, gvožđe, mangan, kalcijum, cink, zeaksantin)

orašasti plodovi (bogati proteinima, dijetalnim vlaknima, zdravim mastima, kalcijumom, gvožđem, vitaminom E, cinkom, magnezijumom)

Hranljivi sastojci koji čuvaju zdravlje

Vitamin A

Vitamin A je odličan antioksidans i snažna pomoć u jačanju imuniteta, što je posebno važno u zimskom periodu. Zimi možete dobiti dovoljno vitamina A konzumirajući pomorandže, bundevu, šargarepu, kelj i mlečne proizvode, naročito maslac.

Pogledajte i 10 razloga da češće jedete šargarepu

Vitamin B

Vitamin B1 zadužen je za koordinaciju nerava i mišića, jača imunitet, deluje protiv stresa i depresije. Od velike važnosti je za zdravlje kose, kože, jetre i očiju. Odlični izvori vitamina B1 su celovite žitarice, semenke suncokreta, mahunarke, sušeni grašak, kelj, pirinač.

Vitamin B2 kao i B1 odgovoran je za odražavanje zdravlja kože, kose, noktiju, očiju i jetre. Ovaj vitamin jača imunitet, pozitivno deluje na metabolizam, a njegova najvažnija uloga je održavanje vitalnosti organizma. Najveća koncentracija ovoga vitamina u organizmu je u jetri, bubrezima i srcu. Vitamin B2 unosimo konzumirajući celovite žitarice, soju, jogurt, bademe i spanać.

Vitamin B6 poznat je i kao vitamin raspoloženja jer ima pozitivan učinak na nervozu i depresiju. Podstiče metabolizam, štiti srce, čisti krv i smanjuje simptome PMS-a. Možemo ga naći u žitaricama, krompiru, slatkom krompiru, pasulju, orašastim plodovima i u bananama i šljivama.

Vitamin B12 se brine o zdravlju našeg nervnog sistema i srca. Ovaj vitamin nas štiti od moždanog udara i smanjuje visoki krvni pritisak. Neka istraživanja pokazuju da pomaže u borbi protiv raka dojke, pluća, prostate i debelog creva. Važnu ulogu ima u procesu pretvaranja ugljenih hidrata u glukozu, odnosno u proizvodnji energije.

Pogledajte i 5 simptoma nedostatka vitamina

Vitamin C

Vitamin C ima važnu ulogu u jačanju imuniteta i vrlo dobar je saveznik našem organizmu u odbrani od mnogih bolesti. Njegov nedostatak može uzrokovati mnoga neugodna stanja kao što su umor, stomačni problemi, poremećaj rada creva, ali i neke teže bolesti kao što su skorbut, bolesti srca i krvnih sudova, ateroskleroza.

Najprisutniji je u svežem voću (limun, pomorandža, ananas, grejpfrut, kivi) i u povrću - kelju, paprici, brokoliju, krompiru kao i u većini zelenog lisnatog povrća. Prilikom obrade i pripreme hrane potrebno je pripaziti jer se ovaj vitamin uništava predugom termičkom obradom hrane.

Pogledajte i 10 namirnica najbogatijih vitaminom C

Vitamin D

Vitamin D snažno deluje u  prevenciji i lečenju mnogih oboljenja kao što su dijabetes, astma, psorijaza, mišićne i bubrežne bolesti, autoimune bolesti. Ublažava depresiju, jača imunitet i pomaže u prevenciji gripae i prehlade. Najvažniji izvor ovoga vitamina je sunčeva svetlost. Putem hrane možete ga uneti konzumiranjem celovitih žitarica, pečuraka i sojinih proizvoda.

Pogledajte i Pravila ishrane za čvrste kosti

Vitamin E

Vitamin E je snažan antioksidans koji štiti ćelijske membrane. Koristi se u lečenju dijabetesa, visokog holesterola, osteoartritisa i ateroskleroze. Prisutan je u kiviju, avokadu i orašastim plodovima kao što su lešnici, orasi, bademi. Nalazimo ga i u paradajzu, slatkom krompiru, kao i u zelenom lisnatom povrću, u suncokretovom ulju i ulju pšeničnih klica.

Pogledajte i Zbog čega su bademi dobri za vaše zdravlje

Vitamin K

Vitamin K je neophodan za izgradnju tkiva i kostiju. Odlična je pomoć u prevenciji srčanih oboljenja. Sprečava stvaranje krvnih ugrušaka. U organizam ga unosimo konzumirajući kupus, karfiol, zeleno lisnato povrće, peršin, grašak, soju, jogurt i alge.

Pogledajte i Lekovitost kupusa


Cink

Cink je mineral koji se brine za očuvanje imunološkog sustava. Pomaže jetri u eliminaciji otrovnih materija iz organizma i pozitivno utiče na koncentraciju i pamćenje. Ovim mineralom obiluju susam, mahunarke, grašak, semenke bundeve, beli luk, kinoa.

Kalcijum  

Kalcijum je svima poznat prijatelj kostiju i zubi. Unećete ga u organizam konzumirajući susam, bademe, mlečne proizvode, kelj, spanać, pomorandže, kikiriki, pasulj i tofu. 

Kalijum

Kalijum  je izuzetno važan za organizam. Zaslužan je za ispravan rad svih ćelija kao i za pH ravnotežu organizma. Pomaže u razgradnji ugljenihidrata, reguliše krvni pritisak i rad srca. Nalazimo ga u cvekli, kelju, karfiolu, spanaću, mahunama, pasulju, krompiru, bananama, limunu, pomorandži i grejpfrutu. Takođe je prisutan u integralnim žitaricama  i pečurkama.

Pogledajte i 5 namirnica koje sadrže više kalijuma od banane

Jod

Jod  pospešuje metabolizami brine se o zdravlju kose, kože, noktiju i zuba. Osim jodirane soli neki od izvora ovoga minerala su mleko, alge, beli luk, soja, krompir i pasulj.

Magnezijum

Magnezijum je prisutan u svim našim organima, naročito u kostima, zubima, mišićima, srcu i mozgu. Odličan je detoksikator, pomaže u regulaciji srčanog ritma i podstiče rad creva. Magnezijum još nazivaju i mineralom koji opušta jer vrlo pozitivno deluje na relaksaciju napetih mišića, tkiva, krvnih sudova i nervnog sistema, što rezultira osećajem olakšanja i opuštenosti.Ovaj mineral prisutan je u celovitim žitaricama, orašastom voću, semenkama, tamnoj čokoladi, bananama, mahunarkama i zelenom lisnatom povrću.

Pogledajte i Namirnice bogate magnezijumom

Natrijum

Natrijum je najprisutniji u telesnim tečnostim organizma. Jedna od najvažnijih funkcija ovoga minerala je regulacija vode u ćelijama. Natrijum pomaže u normalizaciji krvnog pritiska, učestvuje u eliminaciji ugljen-dioksida iz organizma i pomaže u održavanju optimalne pH vrednosti. Osim što ga unosimo u organizam putem kuhinjske soli, ovaj mineral dobijamo i konzumacijom pšenice i pšeničnih klica, šargarepe, karfiola, celera, spanaća, oraha.

Gvožđe

Gvožđe je mineral neophodan za zdravlje organizma. Veliku ulogu ima u stvaranju crvenih krvnih zrnaca čiji je zadatak prenos kiseonika i hranjivih materija po telu.Ima važnu ulogu u procesima disanja ćelija, pospešuje ispravno funkcionisanje mišića i ostalih organa, jača organizam i smanjuje umor, iscrpljenost i malaksalost. Neke od namirnica bogate gvožđem su ovsene pahuljice, pasulj, spanać, grašak, špargle, sušeno voće i tamna čokolada.

Pogledajte i Namirnice koje sadrže više gvožđa od govedine

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa

Izvor: alternativa-za-vas.com