Veće žumance jajeta zaista sadrži 180-250 mg holesterola, a dnevni preporučeni unos za zdravu osobu je 300 mg. Ipak, činjenica je da holesterol esencijalan za stvaranje steroidnih hormona kao što su muški i ženski polni hormoni i hormona kortizola, za sintezu vitamina D...

Zbgo toga, ishrana s potpunom restrikcijom unosa holesterola može narušiti zdravlje.

Pogledajte i recept "Jaja Benedikt"

Osim što treba voditi računa o kalorijskoj vrednosti žumanaca, jaje je bogato i arahidonskom masnom kiselinom koja ima i protivupalna svojstva. Nutricionisti i većina lekara i dalje smatraju da žumanca i jaja valja izbegavati jer su rizični prehrambeni faktor za bolesti srca i krvnih sudova. Ali, te stavove treba preispitati kroz više aspekata, i nipošto ne treba označiti jaja kao nezdrave namirnice, kao što se ponekad zna dogoditi.

– Mišljenja sam da žumanca i jaja ne treba izbegavati jer su oni značajan izvor i drugih nutrijenata kao što je kolin, važan za zdravlje mozga, kod razvoja deteta u trudnoći itd. ili pak žuti pigment antioksidans lutein – tvrdi Nenad Bratković, magistar nutricionizma iz NutriConsulta.

Pročitajte i 5 načina da iskoristite ljuske od jaja

Jedno jaje trebalo bi kombinovati s izdvojenim belancima u odnosu: 4 belanceta i 1 žumance sa zdravim namirnicama kao što je povrće, na primer spanać, špargle, paprika, luk, pečurke... Na taj način se osigurava i antioksidativnu vrednost obroka. Žumance ima svoje mesto u ishrani. Od masti u ishrani ne smemo bežati jer su one neizostavne za zdravlje čoveka. Najgore vrste masti su transmasne kiseline iz (delimično) očvrsnutih biljnih ulja i margarina i njih se treba u potpunosti kloniti.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa

Izvor: vecernji.hr