Ako kojim slučajem naletite na ovu biljčicu, evo nekoliko razloga zašto bi trebalo da je kupite.

Čičoke nisu ni nalik običnim artičokama iako dele isto ime. Ovo korenasto povrće ima ukus nalik vodenom kestenu i može se jesti u sirovom i termički obrađenom obliku, a zbog kremaste teksture čičoku možete upotrebljavati kao i krompir.

Čičoke obiluju vitaminima i mineralima i smatraju se jednim od najboljih prirodnih prebiotika.

Pogledajte i Čorba od artičoke

Sastav makronutrijenata

Samo jedna šolja sirove čičoke sadrži 110 kalorija, 3 grama proteina i 26 grama ugljenih hidrata uključujući 2, 4 grama vlakana ili 25 odsto od preporučene dnevne doze. Poznato je da vlakna mogu pomoći kod zatvora, smanjenja holesterola i smanjenja rizika od srčanih i pojedinih kancerogenih oboljenja. Mnoga istraživanja su pokazala da ovo korenasto povrće ima veoma dobar uticaj na nivelaciju šećera u krvi i održavanju zdrave telesne težine.

Vitamini

Jedna porcija čičoke sadrži 10 odsto preporučene dnevne doze vitamina C i niacina kao i čak 30 odsto tijamina. Poznato je da vitamin C ima antioksidativna svojstva i ograničava štetno delovanje slobodnih radikala, a veće doze vitamina C mogu umanjiti rizik od moždanog udara i srčanih obolenja što je objavljeno i na Institutu Lajnusa Polinga. Nijacin i tijamin spadaju u vitamine grupe B i održavaju zdravlje kose, kože i očiju i hranu koju jedemo pretvaraju u energiju.

Pogledajte i Salata od paste i artičoka

Minerali

Spisak minerala koje ova biljčica sadrži je zaista pozamašan i to je jedan od osnovnih razloga zbog kojih bi trebalo da je probate. Tu su: bakar, fosfor, kalijum i gvožđe, minerali od velikog značaja za naše opšte zdravlje

Prebiotici

Većina ugljenih hidrata u čičokama su jedan oblik inulina koji inače deluje kao prebiotik na taj način obezbeđujući organizmu hranu za probiotike u vašem organizmu. Probiotici poboljšavaju imuni sistem, proizvode vitamine, smanjuju holesterol i sprečavaju razmnožavanje bakterija koje izazivaju bolesti. Konzumirajući prebiotike povećavamo nivo probiotika u organizmu čak više nego da uzimamo probiotike u vidu suplemenata. Istraživanja su pokazala da konzumiranje soka koji u sebi sadrži inulin iz čičoka značajno povećava nivo određenih probiotičkih bakterija u organizmu.

Pogledajte i Artičoka - kraljica mediteranske kuhinje

Kupovina i čuvanje

Čičoke su najbolje u jesen ili u zimu, a kad ih kupujete birajte one koje imaju glatku kožu. Čuvajte ih zapakovane u plastičnu kesicu i na hladnom mestu. Ako ih budete čuvali na pravi način, čičoke mogu da traju i do dve nedelje.

Pogledajte i Sendvič sa sirom i artičokama

Upotreba u kulinarastvu

Čičoke se mogu jesti u sirovom obliku u salatama, ali mnogi tvrde da tako pripremljene nisu najukusnije. Za prvi put,  najbolje bi bilo da ih ogulite i kuvate u slanoj kipućoj vodi dok ne omekšaju 10-15 minuta pa od njih pravite pire, dodajete ih u supe i čorbice, a možete ih i kratko prodinstati na puteru i onda ih dodati u salate.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa

Izvor:  Lifepress magazin