Da bi palačinke bile lepe, tanke, mekane i rastegljive bitne su dve stvari - da je testo prilično retko i da se peku kratko. Ovo prvo će vam obezbediti dobar recept, a drugo je uslovljeno dobrim tiganjem.

Dakle, tiganj sa debljim dnom je ključan! Kad uzmete tiganj, on treba da ima težinu. Mislim, svaki ima NEKU težinu, ali većina tih tiganja ima malu težinu, lagani su k'o pero. To je skoro pa siguran znak da tiganj nije kvalitetan. Što teži, to bolje.

Kako lako razliti palačinku?

Kad se testo zamesi po merama iz donjeg recepta - delovaće retko. Tako i treba da bude. Retko testo će se lako razlivati po tiganju i daće tanke palačinke. Čula sam nebrojeno puta kako je razlivanje palačinki neki proces koji traži strpljenje i trening, jer ostaju rupe koje treba popunjavati... A ustvari samo im je testo bilo gušće nego što treba.

Kratko pečenje će im očuvati mekoću i elastičnost. Palačinka mora da se falta poput zavese, nikako da stoji kruto.

Palačinke sa kiselom vodom?

Ovo je veoma duboko ukorenjen mit u vezi palačinki - da moraju da se spremaju sa kiselom vodom, da bi bile dobre. Probala sam, i nikakvu razliku ja tu ne vidim, tako da odgovorno tvrdim da je za dobre palačinke daleko bitniji odnos sastojaka tj. gustina smese kao i dobar tiganj. Dakle, najobičnija česmovača je sasvim OK, kisela neće da škodi, ali realno - nema potrebe za njom.

Ulje u smesu ili ne?

Ja ne stavljam ulje u smesu već blago nauljim tiganj pre izlivanja svake palačinke. To radim tako što u jednu šoljicu za crnu kafu sipam malo ulja, a onda ulje vadim malom metalnom kašičicom, onom koja se nekad služila za mešanje crne kafe. Recimo da zaprema 4-5 puta manje nego obična kafena kašičica. Kad kapnem ulje, razlivam testo. Ovaj deo ide dosta lako jer je testo retko.

Palačinke sa rupicama - zašto nastaju rupice?

Vatra ne sme biti prejaka. Ja pečem na petici, na skali od jedan do šest, ponekad spustim i na četvorku. Ako je jaka vatra palačinke dobijaju rupice, i naravno, lakše zagore tj. prepeku se.

Koliko dugo se peku palačinke?

Sa prve strane pečem dok ivice ne počnu da se odvajaju. Čim mogu da je okrenem to i radim. Lično ne preferiram bacanje, pa se služim širokom plastičnom rešetkom, kao što je ona sa prve slike. Protresem malo tiganj napred-nazad da se palačinka odvoji od dna koliko je moguće (često se i cela odvoji), pa podvučem alatku i brzo prevrnem. Ima i onih užih, duguljastih špatula baš za ovu namenu, i one su dobre. Samo je bitno da su od tog nekog materijala koji sme na non-stick tiganje, tj. ne bi trebalo da je su alatke metalne.

Sa druge strane palačinku pečem samo nekoliko sekundi, 10 maksimum, koliko da malo dobije boju. Palačinka pri pečenju dobija manje ili veće mehuriće - znak da je testo dobro.

Ovakve palačinke su divne i mekane i drugi dan, i treći dan. Samo treba ivice zaštititi od sušenja tj. pokriti palačinke plastičnom folijom ili ceo tanjir staviti u plastičnu kesu. Ali, to raditi tek kad se potpuno ohlade, da se ne bi potparile. Ako se potpare, onda ponekad hoće da se cepaju prilikom odvajanja sa gomile.

Testo za palačinke bez grudvica

Za pripremu testa nije potreban mikser, jer se grudvice izbegavaju na taj način što se testo najpre zamesi u onoj gustini koju je lako varjačom izraditi glatko, a onda samo razređuje ostatkom tečnosti.

Palačinke su najbrža poslastica za pripremu

Iako često čujem kako je ljudima mrsko da prave palačinke, jer je to nekakva akcija koja traje u nedogled, moje iskustvo je sasvim suprotno. Ali - radim na dva tiganja. Tako je i brže i lakše.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?

*Zapratite Stvar ukusa i na Instagram

Izvor: proverenirecepti.com