Svima je poznato da pasulj ne treba da se jede previše često, jer šteti bubrezima. Izuzetak je boranija, jer je ona lakša hrana, koju organizam lako prerađuje i usvaja.
Među korisnim osobinama boranije, osim što pomaže kod topljenja masnoća i skidanja kilograma, je i to što je bogata vitaminima A, C i E. Pored vitamina, sadrži još i magnezijum, kalcijum, gvožđe, folnu kiselinu i hrom, koji sa velikim količinama celuloze oslobađa organizam od toksina.
Pored toga što nas oslobađa od toksina, boranija nam pomaže u normalizaciji funkcije bubrega i sistema za varenje. Kod muškaraca, boranija je odlična preventiva za oboljenja prostate. Umanjuje osećaj nervoze, podiže raspoloženje i veoma je korisna kod anemije.
Važno je, ipak, da znamo kako da pravilno skuvamo boraniju.
Krajeve boranije odstranite, a boraniju potopite u hladnu vodu. U šerpu sipajte vodu i zagrejte je do ključanja. Vodu treba da lagano zakiselite - na primer sa malo limuna. Šerpa ne bi trebalo da bude od aluminijuma.
Potopljenu boraniju ocedite i podelite je na porcije. Porcije treba da budu toliko velike, da voda sa njima može da prključa što brže. Poklopite šerpu poklopcem i ostavite boraniju da se kuva.
Sveža zelena boranija se kuva oko 4-5 minuta u vreloj vodi. Ako ste odabrali smrznutu boraniju, treba da je ostavite da se kuva bar 6-8 minuta. Ponekada, da bi boranija omekšala, treba da se kuva i do pola sata do sat.
Izvadite boraniju rešetkom, kada prođe određeno vreme za kuvanje. Šokirajte je u posebnoj posudi. Šokiranje je postavljanje boranije u ledenu vodu.
Drugi način za kuvanje boranije je kuvanje u ekspres loncu. Kuvanje u ovoj posudi je najbolje, ako je vrsta boranije takva da zahteva duže kuvanje. U tom slučaju, vreme kuvanja je od 5 do 9 minuta.
Izvor: Bonapeti
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem