Varikina ili izbeljivač koristi se za ručno i mašinsko izbeljivanje veša, ali i pri čišćenju kuće - naročito za WC šolje, pločice, sanitarije. Ova tečnost je korisna i za dezinfekciju površina u kući.
Ova tečnost je rastvor natrijum hipohlorita, jačine 4 do 5 odsto, sadrži 40 g aktivnog hlora po litru tečnosti.
Za ručno pranje, koristi se 100ml varikine u 10l vode. Ne treba je mešati sa deterdžentom. Rublje treba oprati, pa ostaviti da stoji u ovom rastvoru desetak minuta, a na kraju temeljno isprati.
Vodite računa o činjenici da će izbeljivač uništiti boje. Veš u boji možete samo vrlo kratko i vrlo oprezno potopiti u rastvor varikine.
Varikina se može koristiti i za mašinsko pranje, tako što se oko 50 ml sipa u pregradu za predpranje, a deterdžent koristite uobičajeno.
Za otklanjanje mrlja, nikada nemojte sipati varikinu direktno na veš. Napravite jači rastvor - oko 50 ml na litar vode - pa u njega potopite rublje i ostavite da stoji pet minuta. Potom operite na uobičajen način.
Za pranje sanitarija, rastvorite 200 ml u 5 litara vode, oprati površine a zatim isprati.
Ostaviti da stoji najmanje desetak minuta, a zatim isprati.
Ako su površine prekrivene keramičkim pločicama, izbeljivač nije potrebno ispirati.
Imajte na umu da dezinfekcija nije isto što i sterilizacija.
Sterilne površine su one sa kojih su svi mikrobi uklonjeni (uništeni), a dezinfekcija ih uklanja u toj meri da postanu bezopasni po ljudsko zdravlje u normalnoj upotrebi.
Tako se, recimo, metalni pribor za jelo može samo dezinfikovati (na primer, kratkotrajnim izlaganjem visokoj temperaturi), dok hiruški instrumenti moraju biti potpuno sterilni.
Izvor: Lepa & Srećna
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem