Temperatura na kojoj se peku kolači utiče na krajnji rezultat i od toga zavisi da li će kolač izgledati dobro i da li će se ispeći kako treba.
Ponekad se desi da kolač izgori spolja, a unutra ostane živ. Da se to ne bi desilo, treba da znate koje testo se peče na kojoj temperaturi.
Patišpanj kora
Ako pripremate veliki kolač, treba da bude svesni da treba da se peče ravnomerno sa svih strana.
Veliki kolači se peku na temperaturi od180 do 220°C - polako i dugo. Svi kolači se peku u prethodno zagrejanoj rerni.
Za vreme pečenja je dobro da nekoliko puta okrenete pleh, da kolač ne bi zagoreo samo sa jedne strane. Ali ne treba da preterujete sa otvaranjem vrata rerne, da kolač ne bi pao.
Ako kolač zagori odozgo, a unutrašnjost je još živa, pokrijte belim papirom za pečenje koji ste pokvasili vodom ili aluminijumskom folijom.
Narasli kolač
Ako pečete manji kolač, izaberite višu temperaturu od 200 do 250°C, ali to zavisi od vrste kolača. Da bi kolač nadošao, proces pečenja treba da bude brži.
Na srednjoj temperaturi manji kolači se ne peku, već se osuše i počinju da liče na tost. Na višim temperaturama kolač postaje zlatast i bolje ispečen.
Kada pečete kolač treba da imate u vidu i testo od kojeg je napravljen. Kad treba da pečete samo gornji deo kolača, koji je pokriven puslicama, temperatura treba da bude 110°C. Ako u belancima ima mlevenih oraha, kolač pecite na 180°C dok belanca ne porumene.
Kolač od testa koji je pripremljen sa kvascem se peče na 240°C ili manje u trajanju od 45 minuta. Testo od patišpanja se peče na 220°C 30 minuta.
Kolač od lisnatog testa se peče na 220°C u trajanju od pola sata ili 45 minuta.
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem