Magija džema, marmelade ili pekmeza je da možete da skuvate vaše omiljeno voće, a zatim, kada prođe sezona možete otvoriti teglu i uživati u voljenom ukusu.
Zato je važno izabrati pravo voće za prirpemu slatke zimnice.
Ako pri kupovini ili u toku branja ne povedete računa o izboru kvalitetnog voća, potrudite se da to uradite u toku pripreme. Odstranite voćke koje su previše mekane ili imaju oštećenja.
Dok bi većina voća trebalo da je na vrhuncu zrelosti, najbolji bi bilo ipak da bude različitog stupnja zrelosti. Važno je da voće nije prezrelo, jer tada voće počinje da gubi pektin i kiselost koja je od suštinskog značaja za dobar džem, a takođe su bitni i za teksturu.
Pogledajte i 6 razloga zašto treba jesti borovnice
Za većinu bobičastog voća, najbolje je ako su neke od bobica nedovoljno zrele, jer su zelene delovi sadrže mnogo pektina, tanina i kiselina - osobine zbog kojih će džem biti zgusnute teksture i bogatijeg ukusa.
Tajna je dobrom džemu je prepoznavanje dobrog voća, prilagođavanja šećera i soka od limuna na osnovu toga koliko je svež i čvrst plod i koliko prirodnog pektina sadrži. Uopšteno govoreći, zrelo voće sa mnogo pektina će zahtevati manje šećera nego prezrelo voće sa manje pektina. Takođe, prezrelom voću će biti potrebno i više šećera, ali i limun ovog soka radi prave ravnoteže ukusa.
Ukoliko ekspermentišete, zapamtite da postoji načina da se iskoristi svaki džem, čak i ako nije ispao kao što ste očekivali. Retki džemovi mogu služiti kao preliv za sladoled, a previše gusti kao glazura za tortu, piše seriouseats.com.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - StvarUkusa
Plazma od Srca sa ukusom oraha: Čuven keks sa posnim sastojcima
Grčki paprikaš sa zelenom boranijom
Pileća salata sa orasima i suvim šljivama
Slavska salata sa piletinom, šampinjonima i šargarepom
Kako da napravite domaće kiselo mleko