Prepoznatljiv po oštrom mirisu i ljutkastim aromama, gotovo da nema jela kojem beli luk ne može "udahnuti život“. Osim gastronomske priče, zanimljiva je i ona lekovita, a beli luk svakim danom beleži sve više lekarskih potvrda blagotvornosti.

Pročitajte i Koristite beli luk kao lek? Izbegnite ove greške

Antimikrobna aktivnost belog luka

Lekovita svojstva belog luka poznata su od davnina. I današnja moderna nauka potvrđuje izuzetne moći ove namirnice. Zbog jedinstvenog sadržaja spoja pod imenom alicin, beli luk poseduje antivirusno i antibakterijsko delovanje. Štaviše, istraživanje objavljeno 2012. godine u časopisu Journal of Antimicrobial Chemotherapy otkriva da je beli luk 100 puta efikasniji od dva popularna antibiotika, eritromicina i ciprofloksacina, u borbi protiv bakterije Campylobacter, jedne od najčešćih uzročnika bolesti creva uzrokovanih hranom. Zanimljivo, istraživanja pokazuju da beli luk može suzbiti i Helicobacter pylori, bakteriju koja se smatra glavnim uzročnikom hroničnog gastritisa i ulkusne bolesti želuca i čira na želucu.

Stoga, iako se često ne veliča kao neki egzotičniji sastojak i biljka, obični beli luk ima ozbiljne naučne potvrde da uništava bakterije, gljivice, viruse i parazite. Snažno delovanje belog luka potvrđeno je i u odbrani od respiratornih bolesti, kao što su prehlade, astma, bronhitis, pa čak i tuberkuloza.

Beli luk i bolesti srca i krvnih sudova

Beli luk se dovodi u vezu s povoljnim uticajem na zdravlje srca i krvnih sudova. Naime, meta-analiza objavljena 2013. godine u časopisu Nutrition Reviews obuhvatila je rezultate čak 39 istraživanja. U zaključku se navodi kako unos belog luka može povoljno uticati na nivo ukupnog holesterola i LDL holesterola. Slično, analiza objavljena 2008. godine u časopisu The Annals of Pharmacotherapy navela je naučnike na zaključak kako beli luk može biti vredna pomoć i u snižavanju krvnog pritiska kod pacijenata s povišenim sistolnim (gornjim) krvnim pritiskom. Nema sumnje, protektivni efekat belog luka na srce i krvne sudove naučno je dokazan!

Beli luk u kuhinji

Najjednostavniji i najbrži način uživanja u aromama belog luka je priprema hleba sa belim lukom. Jednostavno namažite hleb s maslacem te ga stavite u rernu na nekoliko minuta ili ga prepecite na tiganju. Dok je hleb još topao, uzmite prepolovljeni čen belog luka i premažite površinu hleba njime. Ovako pripremljeni hleb odlično pristaje uz supe.

Beli luk je omiljeni sastojak za pripremu marinada, dresinga i sosova, u kojima, osim što deluje antibakterijski, daje i posebne arome. Na primer, sos Tzatziki neizostavan deo grčke kuhinje, izvrsno pristaje uz mesna jela s roštilja.

Luk se vrlo često upotrebljava u kuvanju čime se njegova aroma menja. Zagrevanjem, naime, "slabi“ njegova ljutina te se razvijaju slatke, orašaste arome. Beli luk je stoga idealan dodatak za pripremu ukusnih juha poput supe od šargarepei luka ili supe od spanaća.

Narezan na kriške ili izgnječen beli luk pristaje u svako slano jelo: od toplih sosova za testeninu, jela pripremljenih u voku, do pirinča ili drugih jela od žitarica. Nećete pogrešiti ni ako pečete meso sa belim lukom. Posebno pristaje uz ribu i plodove mora.

Pročitajte i Kako da u kuhinji uzgajate luk, krompir, celer...

Izgnječite beli luk pre kuvanja!

Imate recept za jelo čija priprema uključuje kuvanje luka? Ako je verovati istraživanju objavljenom 2007. godine u časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry dobro bi bilo pre kuvanja taj luk izgnječiti. Naime, kuvanjem se uništavaju sastojci zaslužni za blagotvorno delovanje belog luka. Ali, kako pokazuje istraživanje, ukoliko se beli luk pre kuvanja izgnječi aktivne komponente ostaju očuvane, čime beli luk zadržava svoja pozitivna svojstva dobra za ljudsko zdravlje.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa

Izvor: gastro.hr