Prva zabeleška o tahiniju vodi poreklo iz 13. veka od arapskih kuvara, odakle se kasnije proširio na Indiju, Koreju, Japan, a koriste ga i u balkanskim zemljama.

Pogledajte i Napravite sami: Lekoviti namaz protiv bolova u želucu

Pasta ili namaz se dobija mlevenjem semenki susama, oljuštenih, a u Aziji se melje neoljušteno seme i konzumiraju ga poput humusa i alve.

Iako je izrazito kaloričan (gotovo 600 kcal na 100 gr) tahini spada u zdravu hranu, jer je dobar izvor vitamina B kompleksa, fosfora, kalcijuma, kalijuma, gvožđa, magnezijuma, ali i zdravih masnih kiselina – omega 3 i omega 6.

Pogledajte i Napravite domaći puter od kikirikija (VIDEO)

Poprilično je zdraviji od putera od kikirikija, kome je najsličniji, pa je bolje da ga uvek zamenite tahinijem.

Pošto mnogi proizvođači tahini prave sa silnim aditivima, verujemo da vi to želite da izbegnete, pa vam preporučujemo da napravite sami svoj ukusni namaz. 

Ukoliko koristite susamovo seme neoljušteno, potrebno je da ga prvo potopite u vodu, pa izdrobite da biste se rešili ljuski. Takve semenke potopite u vodu, a ljuske potonu, pa je lako napraviti selekciju. A, ako koristite oljuštene semenke, pečete ih i meljete i dobijate pastu.

Pogledajte i Namaz od plavog patlidžana

Za dobar tahini namaz trebaju vam semenke susama i maslinovo ulje (obično 2 kašike ulja idu na jednu ili pola šolje semenki, u zavisnosti od toga koliko gustu smesu želite). Lagano propržite semenke, desetak minuta, mešajući stalno. (Pazite, mogu lako da zagore). Kada se prohlade ubacite ih u blender sa maslinovim uljem i mutite dok ne dobijete pastu željene gustine (možete dodavati još maslinovog ulja po želji).

Tahini možete kombinovati i sa drugim namirnicama da mu obogatite ukus. Prilikom miksanja dodajte i, recimo, sok od limuna i malo morske soli, belog luka, ali i kakaa, vanile, čokolade …

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa