Za savršen užitak u jelima s roštilja biće dovoljno da znate samo nekoliko tajni velikij majstora.

Na perfektnom jelovniku sa roštilja uz bok mesu i ribi ponosno stoji povrće - osim kralja patlidžana na roštilju se peku paradajz, luk, ali i ananas. 

Za roštilj uvijek planirajte oko 250 g mesa bez kosti po osobi, a za ribu je dovoljno od 300 do 400 g. 

Dok se odresci peku, ne probadajte ih viljuškom jer će izaći sokovi. Ali kako bi bili što ukusniji, marinirajte ih u ulju, belom sirćetu, belom vinu, belom luku, suvim začinima, biberu, šećeru, origanu i majčinoj dušici. Zatim ih stavite u vrećicu, polijte marinadom, zatvorite i ostavite u frižideru preko noći. Tvrđa mesa poput govedine i junetine ostavite barem 24 sata. Piletina će biti odlična ako je marinirate u ulju, limunovom soku, luku, soli, biberu, crvenoj paprici i peršunu, a u frižideru je čuvajte barem četiri sata. A ribu je dovoljno posoliti i pobiberiti pre pečenja, ali može se i marinirati.

Teletina, piletina i riba peku se na umereno zagrejanom roštilju, a za junetinu i svinjetinu potrebna je viša temperatura. Za pripremu goveđeg odreska važno je zagrejati roštilj na temperaturu višu od 250°C. Manje komade treba brzo ispeći, a veći i deblji komadi moraju se peći duže, sporije i na nešto nižoj temperaturi. 

Pogledajte i 10 recepata za marinade za krmenadle (VIDEO)

Šareni prilozi

Niskokalorično i ukusno, povrće s roštilja priprema se vrlo brzo, a osim što je idealan prilog mesu i ribi, zbog specifičnog ukusa pristaje i u ulozi glavnog jela. Pre pečenja povrće je preporučljivo premazati maslinovim uljem, a nakon što je gotovo, možete ga obogatiti začinima poput ruzmarina, bosiljka, origana ili peršuna. 

Ako želite da isprobate nešto drugačije, pripremite slatki roštilj. Za njega je najbolje upotrebiti tvrđe voće poput jabuka, ananasa i krušaka, koje zadržava ukus i oblik. Pre pečenja odstranite koštice i isecite voće na manje komade. Kako bi bilo sočnije, ostavite ga da se 20 minuta odmara u vodi s limunom. 

Pogledajte i Bosiljak - kralj lekovitog začinskog bilja

Mariniranje

Jagnjetinu i teletinu preporučljivo je marinirati od četiri do šest sati, svinjetinu i živinu od dva do četiri sata, a ribu i povrće od pola sata do sat. Uz ključna tri sastojka marinada može sadržavati med, ren, senf, tabasko…

Oplemenite ukus jelima

Marinade za roštilj pripremaju se od kiselina (sirće ili limunov sok), ulja (maslinovo, biljno...) i začina, u zavisnosti od jela koje se priprema. Kiseline čine meso mekšim, ulja čuvaju izvorni ukus, a začini ga dodatno obogaćuju.

Pogledajte i Svemoćno sirće - 10 neuobičajenih namena

Voće spremajte na umerenoj vatri

Voće za roštilj trebalo bi biti sveže, a pre pečenja dobro ga je nakapati s nekoliko kapi maslinovog ulja. Peče se na srednje jakoj vatri, a da se ne bi lepilo, rešetku za roštiljpreporučljivo je premazati maslacem.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa

Izvor: 24sata.hr