Saradnica portala Stvar ukusa Borka Blečić - osnivač udruženja "Zdrav stav", makrobiotičar i autor knjige "Zdravija ishrana za (pre)zaposlene" ispričala nam je šta je nju navelo da počne da se bavi makrobiotikom i kako možete uz pomoć dobre organizacije, iako ste zaposlena žene, da spremite ukusne i zdrave obroke za svoju porodicu.
"Makrobitika je izuzetno fleksibilna, bukvalno nema namirnice koju ne možete da jedete. Jedini princip je ravoteža, da sve što jedete uravnotežite jedno s drugim. To praktično u ishrani znači da industrijske proizvode ne možete da jedete u velikoj količini, potrebno je da ih ograničite, jer je njih teško uravnotežiti.
Uz savete ove poznate makrobiotičarke moguće je obezbediti organizmu sve potrebne hranljive materije u jednom obroku. Bitno je samo napraviti pravilan odabir namirnica.
Osim toga ona smatra da je velika zabluda to da kuvanje nije zdravo, jer, kako kaže, mnogi minerali iz namirnica su termostabilni i očuvaju se i u kuvanoj hrani.
Takođe, moguće je uz dobru organizaciju cele nedelje imati dobre i zdrave obroke.
" Manjak vremena je opšti problem, radi se o tome da je potrebno bolje se organizovati. Neka jela koja traže dužu pripremu se pripreme u subotu ili nedelju, napravi se neka vrsta poluproizvoda, što se može kasnije kombinovati sa povrćem, sa drugim namirnicama. Dok se jedna namirnica kuva, vi već pripremate drugu."
Borka ističe da je jako bitno uključiti žitarice u ishranu kao i proizvode od njih, naročito su popularne testenine. Osim njih tu je obavezno i povrće. Mahunarke su takođe bitne, ali se duže spremaju.
Ova poznata makrobiotičarka je pristalica korišćenja lekovitog samoniklog bilja u ishrani i smatra da one nisu dovoljno zastupljene u našim kuhinjama.
"Najjednostavnije i najlakše za kombinovenje su kopriva i maslačak. Osim njih tu je i čičak, koji je zaista nedovoljno korišćen. Koren te biljke je izuzetan, on je najcenjeniji u makrobiotici, ali se na žalost njegova upotreba izgubila u tradicionalnoj ishrani."
Da bismo ojačali svoj imnunitet u vreme zimskih meseci potrebno je pre svega isključiti iz ishane ono što narušava imuni status organizma. Izbegavajte pekaru, palmino ulje, velike količine kafe, šećer, mnogo mesa.
Ako se uobročite i smanjite obroke vaš organizam je već na dobrom putu da mnogo bolje reaguje na sve što se u okolini dešava.
Borka nam je dala i predlog za ukusan i zdrav obrok. Recept saznajte u Video prilogu.
Koliko tačno soli se stavlja u bure kada se kiseli kupus?
Najbolji recept za kiseli kupus - sa suvim mesom, slaninom i šljivama
3 najbolja i najbrža recepta za pripremu šarana za Svetog Luku
Kiš loren - najbolja francuska pita sa slanininom i sirom
Održan treći Maxi nacionalni festival hrane: Proizvođači iz cele Srbije izložili širok spektar voća i povrća