Sjajni trikovi za sodu bikarbonu i prašak za pecivo, kao i odlični saveti koji će vam pomoći da odaberete pravo posuđe za kolače.
Saveti za dodatke koji se stavljaju u deserte
Prašak za pecivo/Soda bikarbona
Umesto praška za pecivo, u testo za kolače možete dodati sodu bikarbonu, naročito ako je sa čokoladom ili kakaom jer se boja neće promeniti, ali malo pojačajte arome (cimet, rum) ako želite da prikrijete njen ukus.
Od praška za pecivo kolači rastu u visinu, a od sode bikarbone se šire, pa vodite računa i o tome kada ih ređate na pleh za pečenje.
Prašak za pecivo izmešajte sa brašnom i prosejete zajedno, jer će se na taj način ravnomerno rasporediti u brašnu, odnosno testu, pa će kora biti rastresitija.
Prašak za pecivo se dodaje ostalim sastojcima uvek umešan u brašno i to pri kraju pripreme testa, tako da mu se ne smanjuje delovanje i da kolač ravnomerno naraste.
Ako nemate prašak za pecivo pomoći će i žestoko alkoholno piće npr. rakija, konjak ili rum. Sodu bikarbonu upotrebite da napravite rastvor u kome ćete držati voće oko pola sata da bi se odstranili ostaci sredstava kojima je ono eventualno prskano.
Vanilin šećer Ako želite da napravite domaći vanilin šećer, OVDE pogledajte kako se pravi.
Jači miris ima ekstrakt ili vanila u šipkama od vanilinog šećera, a jače arome vanile se ne treba bojati jer što je intenzivnija to je poslastica ukusnija.
Da bi krem dobio jači miris vanile, šipku treba iseći na sitne komadiće i staviti u krem 5 minuta pre nego što se skine sa pare, a izvaditi ih iz krema tek pred filovanje.
Kvasac Kocka kvasca mora biti sveža, sočna i jednake strukture i boje po celoj zapremini, inače nije dobra, tj. testo neće lepo da naraste. Kvasac je dobar ako rastvoren u mlakoj vodi (sa malo brašna i malo šećera) uskoro pokaže mehuriće i podigne se. Ako se to ne desi, nemojte ga stavljati u testo, neće uspeti. Za 1 kg brašna potrebno je 30 g svežeg ili 15 g suvog kvasca.
So Mrvica soli može poboljšati ukus bilo koje poslastice. So nikada ne mešajte sa kvascem, jer usporava vrenje. Ona se neće zgrudvati ako u teglicu u kojoj je držite dodate nekoliko zrna pirinča.
Žestoka pića Torti sa kremom produžite rok trajanja tako što ćete u krem dodati malo ruma ili konjaka.
Ako nemate pravi rum, uzmite jaku rakiju, razblažite vodom i stavite nekoliko kapi ekstrakta ruma. Prilikom filovanja torte, kore vlažite mlekom ili sirupom, ali poprskajte i malo rakiju, tj. neko žestoko piće.
Oprema, pribor i potrošni materijal
Oprema Trebalo bi da dobro poznajete svoju opremu u kuhinji (koja ringla kako radi, kako rerna peče, da li imate mesta u frizu, gde stoje varjače, a gde folije, itd). Ako niste sigurni u tempertauru rerne koju pokazuje šporet, kupite termometar za rernu i možda budete iznenađeni razlikom. Mikrotalasnu koristite za odmrzavanje ili podgrevanje, nikako za pečenje. Manji ručni mikseri obično rade na najvećoj brzini da bi se smesa dobro umutila, ali velike miksere nije potrebno uključivati na maksimalnu brzinu.
Kada počnete da miksate, nemojte odmah krenuti sa maksimalnom brzinom već uključite mikser na najmanju, pa dalje prebacujte preklopnik na sve veću brzinu. Testo se neće lepiti za metlice miksera ako ih prethodno namažete jestivim uljem. Najbolji način da imate tačne mere svih sastojaka je da koristite digitalnu kuhinjsku vagu. Delove vodenice za orahe nakon upotrebe ne morate prati, ali ih dobro obrišite suvom krpom.
Delove vodenice za meso nakon mlevenja (npr. suvog voća) obavezno operite i dobro osušite (metalne delove možete staviti na ringlu i kratko uključiti) da ne bi zarđali do sledeće upotrebe.
Pribor U svakom domaćinstvu bi trebalo da se nađe nekoliko osnovnih kalupa za kolače, sa višestrukom primenom - kalup sa štipaljkom (ima ih u raznim dimenzijama, standardna je 26-28cm), običan pleh za pečenje koji je sastavni deo svake rerne, četvrtasta tepsija za pripremu raznih kolača, kalup za kuglof ili puding. Oklagiju pre upotrebe obrišite krpom i protrljajte brašnom.
Umesto oklagije poslužiće i puna ili prazna staklena flaša, samo skinite etiketu i dobro operite. Posude za kuvanje i mućenje neka budu odgovarajuće veličine i dubine.
Za kuvanje kremova najbolje su metalne šerpe, ali ne treba da imaju debelo dno jer će trebati mnogo vremena da se gotov krem ohladi. Za mućenje su najbolje plastične posude, bolje uzmite veću da možete dobro da izmešate sve sastojke. Šlag mutite u dubokoj posudi. Umesto sita, za sejanje brašna možete koristiti veliku žičanu cediljku.
Drvenu dasku za seckanje zamenite plastičnom, a ako ima neprijatan miris operite je sokom od limuna ili paradajzom. U kuhinji treba da imate varjače koje koristite samo za pripremu kolača i njima nemojte mešati povrće kad spremate druga jela. Jedna bi morala biti sa ravnom ivicom da bolje prione uz dno posude u kojoj kuvamo krem ili puding.
Modlice povremeno uronite u brašno kako se testo ne bi lepilo za unutrašnje stranice.
Ako niste vični u rukovanju poslastičarskim špricem za ukrašavanje, špric za tulumbe je odličan za šlagiranje u domaćoj varijanti.
Potrošni materijal Papir za pečenje podnosi temperature do 220°C i štedi vreme za pranje pleha. Kada koristite papir za pečenje, nije potrebno da dodatno namastite pleh. Isti komad papira za pečenje može se upotrebiti više puta. Ako se testo brzo podigne i počne da menja boju a znate da u sredini još nije gotovo, prebacite preko njega papir za pečenje ili aluminijusmku foliju.
Posudu, u koju ćete razliti masu za kolače koja treba da se zamrzne, obložite kesom za zamrzavanje, a ne aluminijusmkom ili providnom folijom.
Papirni ubrusi su nezamenljiva pomoć u kuhinji – ne mastite krpe i uvek su pri ruci.
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem