Naučite kako da pravilno pečete testo, da kuvate na pari, da špinujete šećer...
Kako da lakše i uspešnije pripremite kolače
Kuvanje na pari Potrebne su dve šerpe – veća koja je na ringli i u kojoj je voda, i manja koja se spusti u veću tako da se drškama oslanja na njenu ivicu. U toj manjoj, gornjoj, je masa koja treba da se termički obradi. Ringla je stalno uključena i voda sve vreme intenzivno ključa. Masu stalno mešamo varjačom (najbolja je ona sa širokom ravnom ivicom), a gotova je kada se u tragu varjače vidi dno šerpe.
Špinovanje šećera Ako se u receptu kaže “malo” ili “slabo” ušpinovati šećer, to znači da treba pustiti da vri nekoliko minuta uz pojavu sitnih mehurića. Ako je “kao za slatko”, onda pustiti da duže vri, da se pojave veći mehuri i da, kada se sliva sa vrha kašike, mlaz pređe u kapljice koje se završavaju tankom niti.
Mućenje i mešanje Ako masu ne umutite dobro, tj. dovoljno dugo i potrebnom brzinom, - kora će ispasti žilava i neće narasti. Ukoliko smesu treba duže mešati, neka mešanje bude snažno, a brzina mešanja jednolična. Mešajte smesu uvek u istom smeru.
Kada u umućena jaja dodajete brašno, orahe ili slične sastojke, radite to postepeno, kašiku po kašiku, uz lagano mešanje varjačom ili metlicama od miksera, ali bez uključivanja.
15 korisnih saveta za pečenje torti i kolača
- Za oblaganje posude za pečenje, najbolje je koristiti papir za pečenje, a nećete pogrešiti ni ako posudu nauljite ili premažete puterom i pospete brašnom.
- Uz pomoć debelog komada folije, unutar pleha može se napraviti oblik kakav i koliki želite i u njega sipati smesu za pečenje.
- Koristite veličinu posude za pečenje koja je navedena u receptu jer ako koristite drugačiju veličinu od one u receptu, moraćete da prilagodite vreme pečenja.
- Ako želite hrskavo lisnato testo, ne podmazujte pleh uljem, već ga poprskajte vodom.
- Kada napravite smesu za pečenje i sipate je u pleh, gumenom lopaticom izravnajte površinu i pažljivo popunite uglove i ivice.
- Pre nego pleh stavite u rernu, lagano ga pustite da par puta padne s visine od nekoliko santimetara na radnu površinu, kako bi mehurići vazduha izašli van (ovo ne primenjujte ako pečete koru od belanaca).
- Pripremljeno testo za biskvit ne sme stajati nego ga je potrebno odmah staviti da se peče i to u prethodno dobro zagrejanu rernu, inače će biti žilavo i neće narasti koliko treba.
- Ako pleh stavite u pregrejanu rernu, kora će brzo narasti, ali se po dubini masa neće lepo ispeći i po iznošenju iz rerne će pasti.
- Laka testa peku se na umerenoj temperaturi, a teža na višoj temperaturi.
- Stavite kolač na odgovarajuću visinu u rerni i ne otvarajte vrata u toku pečenja, naročito ne na početku pečenja.
- Pečete li dve tepsije odjednom, tokom pečenja menjajte položaj tepsija više puta. Tako ćete biti sigurni da su kolači ravnomerno pečeni.
- Nakon 20 minuta pečenja pleh s kolačem zarotirajte tako da se ravnomerno ispeče.
- Ukoliko koristite odgovarajući pleh ili kalup za pečenje i imate dobru rernu, vreme pečenja naznačeno u receptu bi trebalo da bude dovoljno. Ipak, svaka rerna je različita, pa i pre isteka naznačenog vremena gledajte povremeno kako biste videli kada će poprimiti boju i izgledati pečeno, može se dogoditi brže nego što ste mislili. Pred kraj pečenja možete otvoriti vrata od rerne i vizuelno i na dodir proveriti da li je kolač odnosno kora za tortu pečena.
- Ako koru izvadite iz rerne pre nego je pečena, može se desiti da iako je lepo narasla naknadno padne. Kora za tortu je pečena kada se testo odvoji od ivica suda u kom se peče. Gotov kolač će biti isti na dodir kada ga pritisnete uz ivicu i u sredini, a čačkalica koju zabodete u sredinu testa ostaće suva kada se izvadi. Biskvit je pečen, kada više nije vlažan na dodir, a korica je mekana i poput vate. Blagim pritiskom prstiju ne ostaje otisak i elastična površina se vraća na gore. Predugo pečeni biskvit više nije elastičan, već je suv i čvrst. Keksići su pečeni kada im površina dobije žućkastu ili zlatnosmeđu boju.
- Kod kvasnog testa sa donje strane treba da se uhvati svetlo-smeđa suva korica (kolač malo izdignite nožem i proverite).Biskvitna testa su pečena, ukoliko se odvoje od ivice kalupa, ili ukoliko su mekana i poput vate, kada na njih položite ruku. Kada je kolač od dizanog testa pečen, preporučujemo da ga odmah izvadite iz pleha za pečenje i položite ga na rešetkastu podlogu kako bi vodena para koja isparava iz kolača mogla nesmetano izlaziti. Čim su princes krofne pečene, odmah ih zarežite nožem da izađe para, jer će se u suprotnom opustiti i neće moći stajati uspravno.
Pravljenje, obrada i razvijanje testa
Testo ne mesite dugo mikserom, izgubiće elastičnost. Bolje zadnja 3 minuta izmesite ručno. Ako se testo pri izradi lepi za ruke, ruke namažite uljem. Prhko testo se ponekad mrvi dok se mesi, pa da bi se to izbeglo dodajte par kapi sirćeta u testo i ponovo premesite. Pre razvijanja testa uvek prvo očistite radnu površinu od ostataka testa i pobrašnite. Kada pravite keksiće, lakše će biti da testo razvijate u delovima, jer svakim ponovnim mešenjem, pobrašnjavanjem i razvijanjem, testo će postajati sve suvlje i lomljivije. Ako se testo jako lepi, uvijte ga u providnu foliju i ostavite da odstoji u frižideru oko pola sata, kako bi se masnoća stegla. Dok razvijate testo, nemojte pritiskati previše.
Možete povremeno proći velikim, širokim nožem ispod testa, kako biste ga odvojili od površine. Osetljive ploče testa ćete lakše preneti na tepsiju, ako ih, nakon što ih razvijete na radnoj površini, malo pospete brašnom, uvijete na oklagiji i potom ih razvijete na tepsiji. Dizano testo će biti još sočnije ako količinu mleka zamenite jogurtom ili kiselom pavlakom.
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem
Tri vrste oblandi od jedne smese