U ovoj nedelji uživaćete u specijalitetima koji su poznati širom sveta. Zanimljiva je činjenica da se andalužanska i baskijska regija veoma razlikuju kad je odnos prema hrani u pitanju. Baskijac je gotovo ceremonijalno posvećen kuhinji, Andalužanin ima gotovo nemaran odnos prema hrani, i njegov obrok se često svodi na tanjir pržene ribe.

Španska kuhinja je, moze se reći, veoma šarenolika. U mnogim specijalitetima je zastupljena svinjetina i suhomesnati proizvodi, ali i elementi mediteranske kuhinje uz raznovrsno povrće, ribu i nezabiolazno maslinovo ulje.

Koliko je sam obrok Špancima bitan govori i jedna njihova poznata izreka da „hrana dolazi odmah posle dragog Boga“. Skoro svaka regija ove prelepe države je karakteristična po nekom povrću ili nacionalnom specijalitetu.

Španska kuhinja se razvijala pod uticajem raznih naroda koji su naseljavali i osvajali Iberijsko poluostrvo. Primetan je uticaj Rimske Imperije i arapske dominacije, takođe i Amerike, sa veoma važnim namirnicama koje su donošene iz novootkrivenih zemalja. Osam vekova Arapi su držali veće ili manje delove Španije, a ono što je značajno za špansku kuhinju jeste činjenica da su doneli meso i začine iz Indije i Persije (pirinač i južno voće). Mavarski uticaj primetan je i danas, pogotovo kada jela sadrže: šafran, cimet, muskatni oraščić, susam...

Uz grčku, italijansku i francusku, španska hrana i njeni specijaliteti kriju tajne mediteranske kuhinje i svrstavaju se u jednu od najzdravijih na svetu. Koja su osnovna pravila španske kuhinje? Tradicionalna španska kuhinja ne odstupa puno od drugih mediteranskih, osnova joj je potpuno ista. Obroci se ne mogu zamisliti bez žitarica, svežeg voća i povrća (naročito paradajza), morskih plodova i maslinovog ulja. Zanimljivo je to što su mnogi tradicionalni specijaliteti, vekovima bili poznati kao jela za siromašne. Oni se prave od namirnica koje se mogu naći u svakoj kuhinji, a danas se upravo takva španska jela naročito cene.

Španci su poznati kao narod koji uživa u dva doručka. Nakon što otvore oči, uživaju u toploj čokoladi i sveže pečenom ćurosu, a pravi obrok sledi oko 11 sati. On se najčešće sastoji od hleba, jaja i kobasice.

Ručak se služi kasno po podne, a u zavisnosti od regije, na stolu se mogu naći riba, jela od povrća i mahunarki, ali i meso. Španska kuhinja je upravo po tome karakteristična. Ručak, glavni obrok u toku dana, počinje kasno po evropskim standardima, u većini porodica ne pre dva ili tri sata popodne.

Zanimljivo je da većina Španaca preskače tradicionalnu večeru i umesto toga izlazi s prijateljima na čuvene tapase u neki od barova ili restorana. Oni koji ipak večeraju u kod kuće retko kad to čine pre devet, čak i deset sati uveče. Obrok se sastoji od dva do četiri jela, i naravno obavezno uključuje vino i hleb, dok brzi obroci, stvaraju mogućnost za uživanje u kolačima, biskvitima, slatkišima.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama – Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?

*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu 

Izvor: traveldiariesjs.com