Ako vam se desi da ste umesili više testa nego što vam je potrebno, nemojte ga bacati, nego ga zamrznite, pa iskoristite sledeći put za pravljenje slatkog ili slanog peciva. Bitno da je pre nego što stavite testo u zamrzivač ono bude dobro umešeno. 

Ako imate kutiju možete testo staviti u nju, a može da posluži i kesa. Vodite računa da lepo zatvorite kesu kako u njoj ne bi ostalo vazduha i onda stavite u zamrzivač.

Kada vam sledeći put zatreba testo, izvadite iz zamrzivača već pripremljeno, ali ostavite ga da se samo otopi. Ako budete ubrzavali proces, tako što ćete staviti u mikrotalasnu ili u rernu na nisku temepraturu, rizikujte da testo ne naraste tokom pečenja. Takođe, ne preporučuje se stavljanje kese sa testom u šerpu sa toplom vodom, jer će se odmrznuti samo spoljašnjost testa. Zato ostavite da se lepo otopi na sobnoj temperaturi. 

Kada se testo lepo otopi, ne morate da čekate da nadođe, bez obzira što u njemu ima kvasca ili praška za pecivo, samo oblikujte pecivo i stavite da se peče. 

Ako ste na vreme izvadili testo, onda je bolje da ga odmrzavate postepeno u frižideru, ali ne škodi ni kada se odmrzava na sobnoj temperaturi. Smrznuto testo ima iste kvalitete kao i sveže. Ono što je bitno je da ne odmrzavate testo u veoma toploj sobi, jer će tada njegov gornji deo početi da raste, a unutrašnjost neće moći da se odmrzne. 

Kada odmrznete, izvadite ga iz kese, dobro ga umesite i ostavite ga da se opusti neko vreme. Pecite ga u zagrejanoj rerni na potrebnoj temperaturi - najprikladnija temperatura za testo je između 170°C i 190°C.

Pre zamrzavanja testa, možete ga malo ohladiti da se ne diže previše. To se postiže dodavanjem u testo kašike sitno zgnječenog leda. 

Izvor: Stvar ukusa