Bulgur ima dugu istoriju u bliskoistočnim, severnoafričkim i istočnoevropskim kuhinjama, a relativno nedavno je postao popularan i u drugim delovima sveta.

Da biste skuvali bulgur, zrna dinstajte na ringli ili ih potopite u vrelu tečnost. Namakanje u vrućoj tečnosti održava zrna dobro odvojenima. Umesto vode, probajte biljni ili pileći bujon, mleko ili kokosovo mleko za više ukusa. Planirajte oko 30 g suvog bulgura po porciji. Možda ćete želeti da probate i tursku salatu sa bulgur pšenicom!

Kuvanje bulgura

Pustite da u malom loncu provri 250 ml vode. Dodajte 130 g bulgura, kratko promešajte i poklopite. Smanjite vatru na laganu i kuvajte dok ne omekša, oko 10 minuta. Kuvajte još 5 minuta ako je zrno i dalje tvrdo i dodajte malo vrele vode po potrebi da se bulgur ne zalepi, to je kulinarski trik za bulgur. Kada je potpuno kuvan, sklonite lonac sa vatre. Ocedite višak tečnosti i koristite viljušku da razmutite bulgur. Pokrijte labavo kuhinjskom krpom i ostavite da odstoji pet do 15 minuta pre nego što servirate.

Kako se servira

Tradicionalni bliskoistočni recepti koji koriste bulgur uključuju salate, pilav, punjeno povrće i često je pomešan sa pasuljem ili sočivom, u kuglice ili pljeskavice. Bulgur takođe može da se jede kao prilog jelu i to mnoštvu netradicionalnih jela. Uzmite u obzir bulgur uz glavno jelo od piletine ili tofua i pečenog povrća ili kao osnovu za mediteransku činiju. Možete da ga jedete i uz grčku salatu od piletine.

Kako se čuva bulgur

Držite suvi bulgur u originalnom pakovanju ili u hermetički zatvorenoj posudi. Čuvajte na suvom mestu na hladnoj sobnoj temperaturi. Kuvani ili natopljeni bulgur će trajati do četiri dana u frižideru ili tri meseca u zamrzivaču. Kada omekša, razmutite bulgur i ostavite da se potpuno ohladi pre nego što ga prebacite u hermetički zatvorenu posudu za skladištenje. Može se koristiti ohlađen, na sobnoj temperaturi ili ponovo zagrejan na šporetu ili u mikrotalasnoj pećnici.

Pročitajte kako se pravi PRILOG KOJI SE SLAŽE SA SVIM JELIMA

BONUS VIDEO

TikTok/mad.eats Meksički pirinač

StvarUkusa