Supa bez peršuna u našim krajevima jednostavno je nezamisliva. Ali taj začin, koji je omiljen u mediteranskoj kuhinji, može da se doda i brojnim drugim jelima.
Na tržištu postoje dve vrste - kovrdžavi peršun i peršun ravnih listova. Peršun ravnih listova je tamnozelene boje i bolji je za kuvanje jer ima snažniju aromu i bolje podnosi toplotu, takođe je ukusniji od kovrdžavog peršuna koji ćete najbolje iskoristiti za ukrašavanje jela.
Evo nekoliko saveta uz pomoć kojih ćete izvući maksimum iz peršuna i poboljšati ukus i izgled jela:
1. Gremolada
Gremolada je poznata milanska mešavina začina koja se sastoji od naglo propržene pomorandžine i limunove kore, i sitno seckanih belog luka i peršuna. Tradicionalno, gremoladom se posipa teleća kolenica neposredno pre posluživanja, a može poslužitii kao začin nekom varivu smesom. Iskusni kuvari savetuju da je uvek dodate jelu pred kraj pripreme.
2. Persilada
Mešavina sitno seckanih listova peršuna i belog luka, brzo propržena, naziva se persilada. Možete je dodati pred kraj pripreme jelima poput jagnjetine na žaru ili govedih šnicli, prženoj ribi, piletini ili povrću.
3. Peršun pržen u dubokom ulju
Peršunovi listići prženi u dubokom ulju odlično se slažu uz morske plodove i meso na roštilju.
4. Peršun za svežinu jela i lepšu boju
Ako peršun dodate sosu, salati ili mladom krompiru sa maslacem neposredno pre posluživanja, jela će imati lepšu boju i svežiji ukus.
SUPERSAVET: Kako čuvati peršun
- Sveže listove peršuna najbolje je čuvati u plastičnim kesicama u frižideru ili ih poprskati vodom pa zamotati u papirne ubruse.
- Da bi što duže ostali sveži, stavite odsečene krajeve stabljika u hladnu vodu.
Sušene listove peršuna najbolje je čuvati u hermetičkim posudama izvan dosega svetlosti i vlage.
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem