Sastojci:

Testo:

  • 20 g svežeg kvasca
  • 250 ml mleka (mlakog)
  • 1 kašičica šećera
  • 500 g brašna 
  • 1 jaje
  • 1 kašičica soli
  • 50 g maka
  • 80 ml ulja
  • Prstohvat soli
  • 100 g putera
  • 75 g sira (kačkavalj ili slani beli sir)

Za premazivanje:

  • 1 jaje
  • Malo soli
  • susam i kim

Priprema:

Kad u kući zamirišu ove pogačice, zna se – pravi se nešto kao nekad kod bake. Spoj maka i sira možda deluje neobično, ali u ovim pogačicama sve legne taman kako treba, mak daje finu teksturu i blagu orašastu notu, a sir se lepo topi i veže slojeve testa. Idealne su uz jogurt, za doručak, večeru ili kad naiđu gosti.

Savet:

Testo dobro ohladite da bi pogačice zadržale slojevitost i bile hrskave spolja, a meke iznutra.

Rastvorite kvasac u mlakom mleku sa kašičicom šećera i ostavite da zapeni. U veću posudu sipajte brašno, dodajte so, mak, jaje, ulje i nadošli kvasac. Umesite glatko testo. Razvucite polovinu testa u pravougaonik. Pospite narendanim sirom (ili kačkavaljem), pa razvucite i drugu polovinu testa i stavite preko. Blago razvucite oklagijom da se spoje, pa preklopite i umotajte u providnu foliju. Stavite u frižider da odmori 20 minuta.

Izvadite, razvucite testo na debljinu 1–1,5 cm. Vadite pogačice čašom i ređajte u pleh obložen papirom za pečenje. Premažite umućenim jajetom, posolite i pospite susamom i kimom. Pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C oko 20 minuta.

Bonus video

Recept za pogačice kraljice Elizabete Izvor: Recept za pogačice kraljice Elizabete